ADRES:

ul. Makuszyńskiego 21d,
34-500 Zakopane
(dojazd od ul. Za Cieszynianką)
Gabinet mieści się w „Willi Za Cieszynianką”

Wypalenie zawodowe, przeciążenie stresowe, obniżenie nastroju

Tempo życia i jego szybkość wymaga od nas pełnej dyspozycji fizycznej i umysłowej. Ciągłe napięcia emocjonalne i stresy wpływają na nasz organizm i wywołują w nim wiele zmian. Po stresie powinien przyjść czas na regeneracje, podczas której organizm sprząta „bałagan” wywołany stresem. W czasie podniesionego alarmu w organizmie dochodzi do aktywacji systemów zagrożenia, głównie włączana jest reakcja „uciekaj, albo walcz”. Jej efektem jest wzrost wydzielania adrenaliny i kortyzolu, przyspieszenie akcji serca, podniesienie ciśnienia krwi, wyostrzenie zmysłów oraz zahamowanie trawienia i regeneracji organizmu. Ciało jest w pełni gotowe na konfrontacje z przeciwnikiem.

Dawniej reakcją alarmową były zagrożenia życia, czy też sytuację, w których konfrontowaliśmy się w walce z przeciwnikiem. Obecnie w społeczeństwie często takimi rodzajami „alarmów” są zadania w pracy, limity, oczekiwania przełożonych czy też nas samych. Wiele osób z pośród nas działa w „trybie walki” przez długi czas, nie dając sobie możliwości na odpoczynek czy regeneracje. Organizm jest ciągle stymulowany nowymi zadaniami, czego efektem jest wypalenie zawodowe, drażliwość, zmęczenie i ciągłe napięcie mięśni. Dodatkowymi objawami są także bóle głowy i problemy z żołądkiem.

W momencie, kiedy nasz organizm nie ma czasu na regenerację, przeciążenia kumulują się i wpływają na nasze funkcjonowanie. Pogarsza się percepcja wzrokowa, stajemy się coraz mniej wydajni fizycznie i intelektualnie. Wiele osób zaczyna reagować wybuchami złości i agresji z byle błahego powodu. Niektórzy wręcz przeciwnie zamykają się w sobie i stają się płaczliwi, depresyjni. Spowodowane jest to kumulacją emocji, które nie odreagowane stają się często balastem dla naszego organizmu i nas samych.

Biologia przystosowała nas do ucieczki, albo ataku w reakcji na zagrożenie. Dzięki temu poprzez wysiłek fizyczny możemy wykorzystać zaplecze jakie przygotował nasz organizm (adrenalina pozwala na skuteczną walkę). W naszej pracy nie mamy możliwości odreagowania, a naturalne procesy są zakłócone (nie walczymy fizycznie, ale intelektualnie). Ciało nie odreagowuje, a wręcz przeciwnie cały czas stymulowane nowymi wyzwaniami kumuluje napięcia. (Ciało przygotowuje się do wysiłku, jednak on nie następuje, więc nakładające się na siebie stymulacje często przechodzą w stan chroniczny, który zmienia nasze funkcjonowanie. Jesteśmy naładowani emocjami, ale nie mają one ujścia.)

Nieprzerwana stymulacja układu nerwowego wywołuje w organizmie wiele zmian. Począwszy od wzmożonego napięcia mięśni, które zaczynają być największym konsumentem energii (napięty mięsień zużywa tyle samo energii, jak podczas intensywnego wysiłku fizycznego – przyczyna ciągłego zmęczenia). Duża ilość (adrenaliny/kortyzolu) wpływa na reakcje, które mogą być wybuchowe lub agresywne. Niektóre osoby z powodu „przeładowania” zaczynają być płaczliwe i „biorą wszystko zanadto do siebie”. Efektem tego są także reakcje somatyczne, bóle głowy, podniesione ciśnienie krwi, problemy z żołądkiem, brak energii i chęci do działania.

U osób, które maja objawy przewlekłego zmęczenia, wypalenia, agresji lub płaczliwości często w trakcie zabiegu z mikrokinezyterapii odnajduje się „zablokowane” nadnercza oraz podwzgórze. Nadnercza mogą cały czas wydzielać hormony stresu, nakręcając nas do działania, ale przez to wpływać na reakcje agresywne i wybuchowe. Z drugiej strony mogą nie wydzielać odpowiedniej ilości hormonów, czego objawem może być przewlekłe zmęczenie. Podwzgórze jest ośrodkiem, który reguluje bardzo wiele funkcji (autonomiczne, endokrynne, somatyczne i emocjonalne). W momencie jego „przeciążenia” zaczyna ono wpływać na nasze reakcje, które są nieadekwatne do sytuacji (agresja, wybuchowość, brak chęci do działania). Często zdarza się, że osoby maja również tendencje do ciągłego rozmyślania nad problemami, co dodatkowo eksploatuje je zarówno fizycznie jak i mentalnie. Po zabiegu z mikrokinezyterapii organizm uzyskuje stan równowagi w aspekcie fizycznym jak i mentalnym. Osoby odzyskują dystans do wielu spraw, a ich samopoczucie pozwala na stawianie czoła wyzwaniom.