ADRES:

ul. Makuszyńskiego 21d,
34-500 Zakopane
(dojazd od ul. Za Cieszynianką)
Gabinet mieści się w „Willi Za Cieszynianką”

Naturopatia

Dzięki szerokiemu arsenałowi możliwości jakie daje nam naturopatia możemy wspomóc organizm w jego powrocie do zdrowia.

Naturopatia

Obecnie naturopatia stanowi część medycyny komplementarnej i alternatywnej (CAM – Complementary and Alternative Medicine) i jest powszechnie praktykowana w wielu krajach na całym Świecie. Zadaniem naturopatii jest wspieranie organizmu poprzez stosowanie naturalnych metod takich jak: dieta, ziołolecznictwo, zmiana zachowań prozdrowotnych, akupresurę, akupunkturę, suplementacje, aktywność fizyczną.
W zależności od przyczyn problemów w organiźmie należy zająć się najbardziej pierwotną przyczyną powodującą problemy. Czasami stymulacja osłabionego narządu lub jego oczyszczenie dają najlepsze korzyści w powrocie do zdrowia.

naturopatia bartłomiej kożuch ziołolecznictwo

Ziołolecznictwo

Zioła i ich zastosowanie pozwalają w sposób naturalny przywrócić pracę narządu do stanu równowagi. Dzięki naturalnym składnikom organizm nie jest obciążany substancjami chemicznymi, a zawarte substancje odżywcze w składnikach roślinnych stymulują i odżywiają organizm. Ziołolecznictwo jest jednym z najstarszych sposobów leczenia znanych ludzkości. Już w starożytności stosowano zioła i do dziś przetrwały zapiski o tej formie leczenia. Dzięki ziołom i substancjom w nich zawartym istnieje wiele współczesnych leków, których pierwowzorami były substancje ekstrahowane z roślin. Odpowiednio dobrane zioła potrafią nie tylko oczyścić dany narząd, ale także pobudzić go do lepszej i efektywniejszej pracy.

Dieta

Odpowiednio dobrana i zbilansowana dieta stanowi jeden z podstawowych filarów naszego zdrowia. Współczesna dieta odbiega dosyć mocno od tej, którą stosowali nasi dziadowie i ich przodkowie. Najważniejszym aspektem diety jest zachowanie odpowiednich proporcji pomiędzy białkami, tłuszczami, węglowodanami, warzywami i owocami. Dzięki dobrze zbilansowanej diecie nasz organizm lepiej funkcjonuje. Sprawny organizm to lepsza nasza wydajność, co przekłada się na lepsze efekty w pracy i więcej energii w czasie wolnym. Zmiana składników odżywczych potrafi odpowiednio zaktywować dany narząd do pracy. Jeśli będziemy mieli problemy w obrębie wydzielania substancji trawiennych np. przez żołądek to wtedy całość naszego układu pokarmowego będzie miała utrudnione działanie. Dlatego tak ważne jest abyśmy myśleli o tym co jemy – jesteś tym co jesz!

naturopatia bartłomiej kożuch ziołolecznictwo
naturopatia bartłomiej kożuch ziołolecznictwo

Aktywność fizyczna

Często zapominamy o tej części życia. Zmęczeni obowiązkami w pracy i w domu z niechęcią mamy ochotę na dodatkowa dawkę aktywności. Jednak umiarkowany wysiłek dwa razy w tygodniu potrafi zmienić nasz profil energii i już po 3 tygodniach okazuje się, że mimo dodatkowego zajęcia jakim jest ruch, mamy więcej energii i czujemy się lepiej. Powodem tego jest lepsze pozbywanie się toksyn przez organizm, a także odpowiednie dostarczenie tlenu i substancji odżywczych do komórek.

Suplementacja

W związku z szybkim tempem życia oraz często ubogą dietą, zaleca się osobom uzupełnienie niektórych składników odżywczych poprzez suplementację. Czasowe wzmocnienie organizmu w elementy, których brakuje w diecie powinny szybko przywrócić równowagę w ciele i dobre samopoczucie. Suplementacja nie powinna zwalniać nikogo z odpowiednio zbilansowanej diety.

naturopatia bartłomiej kożuch ziołolecznictwo