Kręgosłup zbudowany jest z 120 różnych mięśni, 220 więzadeł oraz 100 połączeń stawowych. Można go spokojnie porównać do nowoczesnego samochodu naszpikowanego elektroniką. I podobnie jak ten nie obejdzie się bez mechanika, tak i nasz kręgosłup, gdy boli, potrzebuje fachowej pomocy.

 

Jeszcze 20 lat temu do gabinetów lekarskich z bólami kręgosłupa trafiali ludzie w wieku powyżej 40 lat. Obecnie z takimi samymi objawami pojawiają się nawet nastolatkowie. Coraz młodszy wiek pacjentów przychodni rehabilitacyjnych związany jest ze zmianami nawyków i trybu życia. Dzisiaj siedzimy o wiele więcej i dłużej niż nasi rodzice czy dziadkowie. Więcej czasu spędzamy przed komputerem, a codzienną dawkę ruchu zastępujemy leżeniem przed telewizorem.

 

Brak ruchu wiąże się niestety z powolną degradacją stawów oraz osłabieniem mięśni. Każdy staw naszego ciała potrzebuje ruchu, dzięki któremu powierzchnie stawowe są odpowiednio odżywione i zaopatrzone w tlen. Jego brak oraz długie przesiadywanie w złej pozycji powoduje przeciążenie mięśni i ścięgien. Chrząstka stawowa pozbawiona tlenu i substancji odżywczych traci swoją sprężystość i zaczyna powoli degenerować, co objawia się narastającym bólem.

 

Na szczęście nasz organizm posiada własny system autonaprawy działający w całym ciele. Dzięki niemu rana po przecięciu goi się, kość po złamaniu zrasta, a infekcja bakteryjna czy wirusowa zostaje usunięta. Nasz organizm cały czas się leczy i wymienia martwe i uszkodzone komórki ciała na nowe. Komórki wątroby wymieniają się co jeden miesiąc, komórki skóry co 35 dni, a włókna kolagenowe, które budują więzadła, ścięgna, mięśnie i powierzchnie stawowe co 300-500 dni. Codziennie w ciele wymieniana jest ogromna ilość komórek!

 

Naprawa mikro uszkodzeń mięśni, więzadeł, powierzchni stawowych i kości trwa cały czas, jednak potrzebna jest również do tego odpowiednia dawka ruchu. A my niestety często doprowadzamy nasz kręgosłup do takiego stanu, w którym najmniejszy ruch sprawia nam ból i uniemożliwia codzienne funkcjonowanie. Zazwyczaj wtedy udajemy się do lekarza specjalisty. Zaleca on gimnastykę, masaże, konwencjonalną rehabilitacje szpitalną. Warto również skorzystać w takim przypadku z zabiegów terapii manualnej.

 

Dlaczego? Terapia manualna to dział medycyny ukierunkowany na leczenie problemów narządu ruchu czyli szeroko pojmowaną rehabilitację. Prowadzący terapeuta zbiera dokładne informacje o dolegliwościach pacjenta, szuka pierwotnej przyczyny problemu i usuwa ją, co uwalnia od bólu. Zabieg jest bezbolesny i w pełni bezpieczny dla pacjenta. Więc gdy boli kręgosłup nie warto czekać, aż ból nas „rozłoży”. Warto zadbać o siebie i uzyskać fachowa pomoc terapeutyczną u certyfikowanego terapeuty fizjoterapeuty.

 

Specjalista terapii manualnej w odróżnieniu od standardowej rehabilitacji, oprócz struktury i budowy powierzchni stawowych, zwraca szczególną uwagę na ich funkcjonowanie podczas ruchu. Najczęściej to ruch chorego kręgosłupa lub kończyny sprawia nam ból i jest przyczyną poszukiwania pomocy. Jeśli uda się przywrócić naturalny i bezbolesny ruch w stawie organizm włączy swoje możliwości samo naprawy. Gdy my dołożymy do tego jeszcze odrobinę motywacji do zmiany trybu życia – niekoniecznie bardzo radykalnej – możemy  być pewni, że wrócimy do pełnej sprawności.